Muğla Yangınları, Kriz Yönetimi ve La Fontaine’den Bir Söz

Köşe yazılarım içerisinde üzerinde sıklıkla durduğum dış politika dışındaki konuların başında Kriz Yönetimi, Stratejik İletişim ve Algı Yönetimi gibi içinde bulunduğumuz belirsizlikler çağında üzerinde önemle ve titizlikle durulması gereken konular geliyor. Çok fazla geriye gitmeden son birkaç yıl için de konuyla ilgili 1.5 yıl önce yazdığım yazılardan biri olan “Kriz Yönetimi ve Kurumsal Hazırlık: Başarısız İran ile Avustralya Örnekleri” başlıklı 15.01. 2020 tarihli köşe yazımdan 2 alıntı yapmak istiyorum:

İçinde bulunduğumuz belirsizlikler çağında yönettiğiniz kurumda, şehirde ya da bu iki örnekte olduğu gibi ülkede ummadığınız anda yaşanan bir kriz kelebek etkisi teorisinde olduğu gibi katlanarak tahmin edilmesi güç sonuçlara sizi götürebilir. Bu nedenle gerekli kriz yönetimi araçlarını geliştirmek, kurumsal hazırlığı sağlamak çok önemlidir. Unutmayın bu araçlara ihtiyacınız olduğunuzda sahip değilseniz artık sizin için çok geçtir. (15.01. 2020, Erhan Ayaz.)
Bu nedenle her an bir deprem, yangın ya da terör saldırısı olabilecek gibi hazır olmak günümüz belirsizlikler çağında hem kurumsal hem de toplumsal açıdan çok önemlidir. (15.01.2020, Erhan Ayaz.)
Hiçbir tehdit ve kriz gerekli hazırlık yapılmadan çözülemez. Bahsi geçen hazırlık aşamasında ise tehditlerinizi ciddiye almak ve kaynaklarınızı çalışılmış bir örgütlenmeyle doğru yere yönlendirmeniz en önemli konuların başında gelmektedir. Konuyu sadece Türk Hava Kurumu envanterinde kullanılamayan uçaklar tartışmasının dışına çıkarak genel anlamda Türkiye’nin yangın söndürme filosu ve diğer yapısal hazırlıklarının kapasitesini geliştirme gerekliliği özelinde düşünmemiz gerekir. Yaşanılan bu krizin yukarıda bahsettiğim hazırlık aşaması bu konu olmalıdır. Bu noktada 17. yüzyılın en çok okunan Fransız şairlerinden olan Jean de La Fontaine’nin günümüzde Kriz Yönetimi eğitimlerinde sıkça kullanılan bir sözünü hatırlatmak isterim; “Zamanında davranmasını bilmedikten sonra koşmanın bir faydası yoktur.”

Tehditlere karşı zamanında hazır değilseniz sonraki insanüstü çabalar dahi arada oluşan zararları ne yazık ki engellemiyor. Gelinen aşamada yapılması gereken yangınlarla mücadele eden tüm kurumların kriz yönetme kapasitesini ortak akıl ile daha ileriye taşıyabilmektir. Şu an yapılması gereken yeniden böylesine büyük bir felaketin yaşanmasını önleyecek adımlar üzerinde düşünmektir. Tarihimizden biliyoruz ki ülke olarak bu kapasite biz de fazlasıyla mevcut. 

Geçtiğimiz hafta güzel Muğlamız muhtemelen tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşadı. Tarifi ve tesellisi çok zor, çok büyük yangınları gözlerimizden yaşlar akarak takip ettik. Belediyelerimiz ve ilgili diğer kurumlarımız ile halkımız ellerindeki tüm olanakları kullanarak, kimi bölgelerde canlarını tehlikeye atarak alevlerle mücadele ettiler ki ülke olarak tüm kahramanlarımıza teşekkür etmeliyiz.

Ormanlarımız vatanın en değerli unsurlarından biridir. Eğer vatanın doğasını ve ekosistemini koruyamazsak gelecekte birçok farklı çevre kriziyle karşı karşıya kalırız. Bu nedenle küresel ısınma ve iklim krizi nedeniyle büyük tehdit altında olan ormanlarımızı koruyacak stratejiler ortak geleceğimizin en önemli konularından biri olmalıdır. Dünya sanayi devriminden bu yana 1.2 derece ısındı. Bu rakamın 1.5 dereceye ulaşması durumunda dünya nüfusunun % 50’si 30 yıl içinde su ve gıda sıkıntısı çekecek. Bu nedenle konu çok vahim ve bilimsel tartışmalara ihtiyaç duyulan bir alan. Gelecek yazımda iklim krizi konusunu elimden geldiğince analiz etmeye çalışacağım.

- Haber Milas, Gündem bölümünde yayınlandı
https://habermilas.com/haber/7590993/mugla-yanginlari-kriz-yonetimi-ve-la-fontaineden-bir-soz