Beklenen 1’incilik geldi… TÜBİTAK’ta Türkiye 1’incisiyiz!

Bu yıl 15’incisi düzenlenen ve ulusal çapta en prestijli bilim yarışması kabul edilen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında 15 bin 674 proje başvurusu alındı. Ön değerlendirmeler sonrası 1453 proje bölge elemelerine katıldı ve bölge elemeleri sonrası da 204 proje Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı. Zorlu ve uzun bir sürecin ardından İMİ Koleji öğrencileri ve öğretmenleri ilçede, ilde, bölgede ve Türkiye’de 1’inci oldular.

İMİ Koleji Yönetimi, ön değerlendirme, bölge değerlendirmesi ve Türkiye Finalinde büyük bir başarı göstererek alanında Türkiye 1’inciliği elde eden İMİ Koleji öğrencisi Hazan İskender ve proje danışman öğretmeni Fatih Muhammet Köse’yi bu büyük başarılarından dolayı tebrik etti.

Projeyi hazırlayan öğrenci Hazan İskender ve öğretmen Fatih Muhammet Köse, elde ettikleri başarıyla ilgili şunları kaydetti:

“Başarmak için hedef koymak ve çalışmak gerekir. Ne şanslıyız ki ikisi de bizde vardı. Yola çıkarken ilk toplantımızda Türkiye birinciliğine aday olduğumuzu kendi aramızda konuştuk. Hedefimizden asla sapmadık. Bölge sunumlarını gerçekleştirdikten sonra bile acaba geçebilir miyiz kaygımız olmadı. Jürilerden her defasında çok güzel övgüler aldık. Sürece hazırlıklarımız 2020 yılının Eylül ayında başladı. Bilimin amacına hizmet edecek şekilde içinde bulunduğumuz pandemi koşullarının sorunlarını çözmeye yönelik eğitime yansımaları üzerinde durduk. Bu nedenle uzaktan eğitim alanında çalışmaya karar verdik. Süreçte aslında 2 proje yönettik. Her zaman ikinci bir alternatifimiz oldu. Yarışma kuralları gereği birisi ile başvuru yapmaya karar verdik. Gün içi yoğunluklarımız olmasından dolayı bazen haftalık bazen de iki haftada bir akşamüstü toplantıları gerçekleştirdik. Sürecin bizlere kattığı çok şey var. Ama en önemli katkısı gerek okulumuz öğrencilerine gerekse ilçemizdeki öğrencilere Türkiye 1’inciliğinin imkânsız olmadığını göstermek oldu. Eğitimin sadece sınav başarısı olmadığına inanan İMİ ailesine, proje çalışmasında yer alan İMİ Koleji öğrencilerine ilk günden son güne kadar olan destekleri için teşekkür ederiz.”

- Haber Milas, Gündem bölümünde yayınlandı
https://habermilas.com/haber/7747707/beklenen-1incilik-geldi-tubitakta-turkiye-1incisiyiz