3 maden işçisinin öldüğü ocakta yeniden çalışma başlatıldı

Milas’a bağlı Sarıkaya Mahallesi’nde 18 Şubat 2019 günü Yumrutaş Mevkii’ndeki Albit (feldspat) ocağında bir maden kazası yaşanmış ve Yumrutaş olarak bilinen kayanın çok büyük bir bölümü, maden çıkarma çalışması sırasında göçmüştü. Göçük sonucu, bir iş makinesi ve kamyon, koca kaya kütlesinin altında kalmıştı. Maden kazasında üç kişi hayatını kaybetti, bir işçide yaralanmıştı.

Mahkemesi Bodrum Ağır Ceza’da görülmüş, firma sahibi Mustafa Ali Kömürcüoğlu 10 yıl, oğlu Özkan Kömürcüoğlu 6 yıl 8 ay ve bir çalışan da 6 yıl ceza almışlardı. Mahkeme İzmir İstinaf Mahkemesi aşamasındayken, 25 Eylül Cumartesi günü, Yumrutaş maden ocağında yeniden çalışmaların başladığı haberleri geldi.

Fotoğraflarda da görülen iki iş makinesi, Yumrutaş Ocağı’nda çalışmaya başladı.

Ocakta yeniden çalışmaların başlaması, ilgili kurumların bilgisi ve izni dahilinde midir, bu konuda henüz bir bilgi alamadık. Ölenlerin ailesi de, daha mahkeme bile bitmeden maden ocağının yeniden işletmeye açılmasına büyük tepki gösteriyor.

Yetkililerin, olayla ilgili bilgi vererek, Yumrutaş Ocağı’nda çalışmanın neden yeniden başlatıldığı ya da kaçak çalışma mı yapıldığı konusunda kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor.

Kaynak: Önder Gazetesi

 

- Haber Milas, Gündem bölümünde yayınlandı
https://habermilas.com/haber/7846687/3-maden-iscisinin-oldugu-ocakta-yeniden-calisma-baslatildi